Jak vybírat dětskou obuv

Obuv musí pomáhat při stoji a chůzi, podporovat nožní klenbu a udržovat patu v kolmém postavení na podložku. S prvním postavením v postýlce a pak stykem s rovnými terény bytu začíná proces celoživotního vývoje nohy s možnými chybami a následky pro celý život. Dětská obuv se musí vybírat odpovědně a vždy ji dítě musí vyzkoušet!

 

Jak má dětská obuv správně vypadat, Vám poradíme v obchodě. POZOR: doporučuje se do 4 až 5 let věku dítěte upřednostňovat kotníčkovou obuv (i na domácí obouvání); obuv tzv. mokasínového nebo lodičkového střihu, sportovní obuv, klasické bačkůrky nejsou pro dětskou nohu vhodné.

 

Dobré rady pro zdravou nohu

  • Jakmile dítě začíná lézt, musí mít šněrovací kotníčkové botičky. Zabrání se tak možné změně osy patní kosti a vyvrácení chodidla.
  • Kotníčková obuv se doporučuje do 4 až 5 let věku dítěte. Teprve tehdy, kdy je svalstvo dobře rozvinuto, je možno přejít na polobotky či sandály.
  • Klasické dětské bačkůrky nejsou vhodné ani pro domácí nošení ani pro nošení ve školce. Nejvhodnější je pásková kotníčková obuv (letní), která umožňuje větrání nohy. Měkké hřejivé bačkůrky by měly být jen prostředkem pro zahřátí nohou.
  • Pro děti do cca 4 let věku není příliš vhodná obuv s komponenty pro podporu klenby. Děti mají v nožní klenbě tukový polštář, který chrání vyvíjející se klenbu před možným přetížením; tukový polštář mylně vyvolává dojem ploché nohy.
  • Dbejte na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Sebepohodlnější sportovní obuv se nehodí k celodennímu nošení.
  • Prohlížejte pravidelně, jak dítě obuv opotřebovává. Poměrně snadno tak zjistíte první příznaky deformací.
  • Věnujte pozornost hygieně nohou dítěte, včas a správně stříhejte nehty.
  • Pravidelně kontrolujte, zda dítě z obuvi nevyrostlo. Novou obuv kupujte včas, neboť malá obuv nohy poškozuje.
  • Nekupujte obuv na tržištích a dětských burzách, nenechávejte děti nosit boty po starších sourozencích. Nevěřte deklarované velikosti uvedené na obuvi. Vnitřní prostor jednotlivých modelů obuvi se mnohdy liší od uvedené velikosti. Proto je nutné při nákupu každou botu vyzkoušet, jak padne na nohu a nikdy je nekupujte bez dítěte.
  • Dětské noze neprospěje ani nošení opotřebované obuvi se sešlapanými opatky a patníky, s prošlapanými podešvemi a devastovanými podšívkami a stélkami. Čím levnější obuv byla dětem koupena, tím častěji se její stav musí kontrolovat.

Materiály použité při výrobě obuvi nesmí dráždit ani senzibilizovat průměrně citlivou a nealergickou lidskou pokožku. Námi prodávaná dětská obuv splňuje hygienické požadavky stanovené vyhláškou 84/2001.