jak vybírat oblečení pro děti

 

Oblečení vybírejte v certifikovaných kamenných obchodech, kde se můžete na místě přesvědčit o materiálu a vlastnosti látky (ne vždy platí to, co je na cedulce, zvláště u pochybných či vietnamských prodejců).

Dětská pokožka je tenčí a mnohem citlivější, než je tomu u dospělého člověka. Aby mohla plnit svou ochrannou funkci, nesmíme ji zbytečně zatěžovat. Proto je potřeba vybírat materiály, které nechladí, neelektrizují, dobře sají a navíc je lze snadno udržovat. Přímo na tělíčko oblékáme dětem jen bavlněné prádlo, bez dalších jiných příměsí, prodyšné. Rozhodně pryč s vlnou a všemi materiály s vláknem. Oblečení nemá být těsné, tvrdé - často je toto problém u džín a těsných okrajů plen, punčocháčů!

 

Kůže nejmenších miminek je navíc mnohem náchylnější k poškození, vysušení nebo ekzému. Proto dětské oblečení pereme samostatně za použití dětského pracího prášku, bez aviváže. A malý tip: Pokud bude mít miminko veškeré oblečení ve světlých barvách, vyhnete se jeho třídění na dvě různé várky.

 

Systémy rozepínání

Při výběru dupaček, košilek a svetříků přemýšlejte prakticky. Děti je potřeba každou chvíli převlékat, ať už kvůli skvrnám od jídla nebo změně teploty. Zvlášť nikdy nekončící přebalování bude mnohem snazší s odepínatelným rozkrokem u dupaček či kombinéz. Snadné rozepínání je důležité i u košilek a svetrů, vyhnete se tak přetahování oblečení přes hlavičku miminka.

Dětská termoregulace

Dětský organismus se teprve vyvíjí, a proto nejsou jeho termoregulační schopnosti dostatečné. S udržováním tělesné teploty mají děti potíže, a proto je nutné je chránit před prochladnutím nebo naopak přehřátím. Oblečení proto volíme opatrně vzhledem k počasí, ročnímu období, věku dítěte a konkrétní příležitosti, raději vždy v několika vrstvách, abychom je mohli podle potřeby přidávat nebo odebírat.